פינוי פסולת

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

מה החשיבות של פינוי פסולת  וכיצד היא מתבצעת

אחת המטלות החשובות ביותר בעת ביצוע עבודות בניין, כמו גם עבודות הכשרה של שטחים ציבוריים למיניהם – בניית גינות וכנים ציבוריים, סלילת כבישים ושבילים וכיוצא באלה עבודות, הינה הנושא המורכב של פינוי פסולת. הצטברות של פסולת הינה חלק אינטגראלי מתהליך העבודה, ולמעשה אין דרך להימנע ממנה. לפיכך, פינוי של הפסולת המצטברת באתר צריך להיעשות באופן מסודר. שיטות העבודה ואופן הפינוי משתנים בין אתרי בנייה גדולים לבין אתרי בנייה קטנים, ששם יש קשיים גדולים יחסית הניצבים בפני הממונים על האתר. הקשיים נובעים הן מהעדר האפשרות להכניס לתוכו משאית, שכלי הצמ"ה פשוט יעמיסו אותה בפסולת וישחררו אותה ברגע שהיא מתמלאת, והן מהצורך לסדר את הפסולת במכולה בצורה מושלמת, באופן שיאפשר לפנות אותה במהירות האפשרית. באתר הפינוי שאלין המשאית מגיעה. מהו פינוי פסולת ומתי הוא נדרש? על מה חשוב להקפיד בעת פינוי הפסולת? מי אחראי על ביצוע העבודה? בשורות להלן נעסוק בנושא רגיש, שלמרבה הצער איננו מטופל תמיד באופן הנכון ביותר.

מהו פינוי פסולת ומתי הוא נדרש

כבר הוזכרה לעיל העובדה שהצטברות של פסולת היא חלק מתהליכים שונים. באתרי בנייה, הפסולת המצטברת משתנה עם התקדמות הבנייה. בהתחלה, פסולת האתר כוללת עפר, אבנים שהיו טמונות בקרקע ומוצאות ממנה, גדמי עצים ושורשים, עצים למיניהם ושיחים. הפסולת הזאת נאספת תוך כדי ההכנה של השטח לבנייה והיישור שלו. החלק הבא של עבודות ההכנה הינה בדיקת סוג הקרקע ותכנון היסודות בהתאם למה שיש. רק בתום הבדיקה ואחרי קביעת סוג היסודות המתאים לבנייה, מתחילים בעלי המקצוע האמונים עליה במלאכה. בהמשך, הפסולת כוללת חומרי בניין, אבנים, ועוד כיוצא באלה חומרים המאפיינים אתרי בנייה ומצטברים בהם תוך כדי תהליך הבנייה. את העפר ואת כל שאר הפסולת שהצטברה, יש לפנות מאתר הבנייה לאתרי פינוי פסולת מאושרים. האתרים הללו הוקמו במיוחד למטרה הזאת, הם מפוקחים ולא ניתן להטמין או להשליך סחורה בשום מקום אחר למעט האתרים כאמור. פינוי פסולת חייב להתבצע באופן מסודר, כיון שהחוק אוסר להשליך פסולת במקומות שאינם מיועדים לכך. למרבה הצער, חברות בנייה רבות מעסיקות קבלנים שכל תפקידם פינוי פסולת, ואלה משליכים את הפסולת למקומות בלתי מאושרים – ואדיות, שמורות טבע, חורשות ואפילו נחלים ומקורות מים. וכל זאת, על מנת לחסוך בנסיעה אל אתרי פינוי הפסולת.

 

אתרים אחרים שבהם נדרש פינוי פסולת הם לאו דווקא אתרי בנייה. הקמת גנים ציבוריים דורשת עריכת שינויים משמעותיים בתוואי השטח והתאמה שלו לקונספט הרצוי של הגן העתיד לקום. מדובר בשטחים שיוקצו לצמחייה, שבילים וכבישים לאופניים ולעגלות, ספסלים לישיבה וכיוצא באלה. פינוי פסולת כולל את כל מה שעלול להפריע ולמנוע מהמתכננים להוציא את המוצרים או החומרים מהשטח המיועד לגינה.

על מה חשוב להקפיד כשמפנים פסולת

כאמור, פינוי פסולת הוא נושא שלא ניתן להמעיט בחשיבות שלו. לפיכך, מדינת ישראל מקדישה מאמצים למעקב וטיפול באתרי הפסולת. אתרי בנייה, כמו גם אתרים שבהם מתבצעות עבודות תשתית בכלל, מייצרים כמויות אדירות של פסולת, החל מעפר שיש לפנות אותו וכלה בסוגים אחרים של פסולת, כפי שכבר תואר לעיל. ואולם כמויות הפסולת הרבות ביותר מגיעות מאתרי בנייה, שלשם הכנה שלהם יש להיפטר תחילה משאריות של בניין קודם, שנהרס במטרה לפנות את השטח לבנייה חדשה. מרבית הפסולת כאן היא אבנים, ברזלים, מסגרות עץ, שמשות, חלקי גבס ועוד חלקי בניין אחרים, שאריות מהמבנה שנהרס. על מנת לפנות את הפסולת, חשוב להעמיס אותה בצורה נכונה על המשאיות או הכלים שיבצעו בסיכומו של עניין את הפינוי. באתרי בנייה גדולים הדבר קל יחסית, כיון שיש מקום לכלי צמ"ה גדולים לנוע בשטח ולשתף פעולה במלאכת הפינוי. באתרים קטנים הדבר יותר בעייתי, אבל אחרי המצאת הבובקט הוא בהחלט בר ביצוע.ואולם הדבר החשוב ביותר, כאמור, הוא להקפיד על פינוי לאתרי פסולת מוכרים. מעבר לנזק הרב הנגרם לטבע מהשלכת פסולת במקומות שאינם מיועדים לכך, הדבר עלול להיות כרוך בקנס כבד, שאותו עלול לשלם הן מי שביצוע פינוי פסולת באופן לא חוקי, והן מי ששכר אותו לביצוע העבודה. המחוקק רואה את הממונה על העבודות באתר כאחראי גם להשלכת הפסולת ממנו.

בעיות בפינוי סולת באתרים גדולים וקטנים

בראשית המאמר צוינה על קצה המזלג הבעייתיות הגדולה בביצוע פינוי פסולת באתרי בנייה בבמסגרת עבודות פיתוח ובאתרים קטנים בפרט. גם אתרי בנייה גדולים צריכים להיות מתוכננים כך שהגישה של משאיות או מכולות לפינוי הפסולת תהיה קלה, ותסייע בהוצאה מהירה ונוחה של הפסולת מאתר הבנייה או אתר העבודות. ואם באתרים גדולים קיימת בעיה, הרי שהיא מתקיימת על אחת כמה וכמה באתרים קטנים. כאן, אין למשאיות גישה נוחה ויש צורך להציב מכולה כל שהיא לקליטת הפסולת. ואולם  פינוי פסולת בדרך הזאת דורש היערכות מקדימה. חלק מההיערכות הזאת כולל חיתוך ושבירה של חלקי אבן או מתכת גדולים. זאת, הן על מנת לנצל טוב יותר את שאח המכולה והן למנוע מצב שבו חלקי אבן או ברשל גדולים יהפכו לנטל ולא יאפשרו את פינוי המכולה. על מנת לשמור על הבטיחות הביטחון הן של המומחים האמונים על פינוי פסולת והן של אחרים, העלולים להיתקל בעתיד בחלקי הפסולת הללו, מתבצע ניסור וחיתוך של הפסולת.

 

הובלת הפסולת עצמה מתבצעת על ידי כלי צמ"ה קטן, בדרך כלל טרקטור המסוגל לסחוב אחריו את המכולה ולהביא אותה לאתר פינוי הזבל. אם יש לך עניין לבצע פינוי פסולת מאתר הבנייה, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ואנו נחזור אליך בהקדם. אנו נסייע בביצוע פינוי פסולת מסודר לאתרים מורשים בלבד.

פינוי פסולת

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!