שופל

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

שופל הוא אולי כלי העבודה השכיח והשימושי ביותר בענף הבנייה ובתחום עבודות העפר והפיתוח, ואת הכינוי שופל נהוג להצמיד לכל כלי עבודה בעל כף העמסה, לרבות טרקטור, דחפור ובובקט. יחד עם זאת, ההגדרה המדויקת של שופל היא יעה אופני או מעמיס דו כפי. למה מיועד השופל? אילו סוגים של עבודות ניתן לבצע באמצעותו? היכן ניתן לשכור שופל? מי יכול להפעיל שופל? כמה עולה לשכור שופל? כל התשובות בשורות הבאות.

מה זה שופל?

שופל הוא כלי מכני הנדסי כבד, המיועד להעמיס חומר ולשנע אותו במרחב. תחת המונח חומר אפשר להכניס עפר, אדמה, חצץ, חומרי בנייה, כלי עבודה או כל דבר אחר שצריך לשנע במסגרת פרויקט הבנייה , ושניתן להעמיס אותו על כף השופל. יחד עם זאת, עיקר השימוש בשופל הוא בתחום עבודות העפר לצורך שינוע של כמויות עפר גדולות מהשטח אל משאיות התובלה ולהיפך. באמצעות השופל ניתן לבצע גם יישור שטח באמצעות הנמכת הכף לגובה הקרקע ונסיעה הלוך ושוב, כשמשקלו של הכף מותירה אותו בגובה אחיד וקבוע, תוך שהיא מפזרת עודפי עפר ומותירה את הקרקע מיושרת.

מקור המילה שופל הוא המילה הגרמנית Schaufel שמשמעה הוא יעה, וזה בדיוק תפקידו של השופל, לשמש כיעה לאיסוף אדמה, עפר וחומרי בנייה.

אילו סוגים של עבודות ניתן לבצע באמצעות שופל?

כאמור, שופל הוא כלי שמטרתו היא להעמיס כמות גדולה של חומר ולשנע אותו במרחב. זוהי כמובן ההגדרה הכללית של יכולות השופל, ולתוכה אפשר ליצוק אינספור משימות בנייה אופייניות, ובכלל זה איסוף עפר והעמסתו על משאיות, איסוף עפר ושינועו למיקום אחר באזור, שינוע מלט, חצץ וחומרי בניין, שינוע ברזלים ואפילו כלי עבודה כמו ראש מחפרון, גנרטור וכדומה.

את השופל ניתן לנצל גם לצורך עבודות של יישור שטח, וזאת בזכות הכף הגדולה והישרה המותקנת בקדמתו. בכדי ליישר את השטח, מוריד מפעיל השופל את הכף אל גובה הקרקע ונוסע בקו ישר. משקלה של הכף גורמת לפיזור כל עודפי העפר וסגירת השקעים בקרקע. לאחר מכן יש כמובן צורך לעבור עם מכבש על מנת להדק את הקרקע, אך השופל יכול לבצע את עיקר עבודת היישור.

שופלים אפשר למצוא גם באתרי הטמנה, איסוף, מיון ומחזור פסולת, בהם הם משחקים תפקיד חשוב ומרכזי בריכוז הפסולת וסידורה בערימות ובשינוע הפסולת בין האזורים השונים באתר הפסולת.

היכן ניתן לשכור שופל?

שופלאם אתם זקוקים לשופל לביצוע עבודות עפר או בנייה, תוכלו לשכור אותו מקבלני עפר, קבלני בניין או חברות המתמחות בהשכרת צמ"ה (ציוד מכני הנדסי). יחד עם זאת, השכרת כלים כבדים מבוצעת בדךך כלל על ידי קבלני בניין או עפר שיש להם כבר את הצוות הנדרש להפעלתם. אם אתם אנשים פרטיים הזקוקים לשופל בכדי לבצע משימה כלשהי במסגרת פרויקט בנייה שלם ומקיף, הדרך הנכונה היא פשוט לשכור קבלן ביצוע לפרויקט כולו ולהשאיר לו את כל הנושא של הבאת כלי העבודה לאתר הבנייה וגיוס צוות העובדים וקבלני המשנה.

העלות של שכירת שופל יכולה להגיע לאלפי שקלים ביום. עלות זו אמורה לכסות את הבלאי שנוצר במהלך יום עבודה אופייני לשופל, וכמובן לתגמל את המשכיר עבור רכישת השופל והרווח שלו מפעילות ההשכרה. עם עלות כזאת, כל צעד שאתם עושים צריך להיות מחושב ויש להימנע ממצבים של עמידת השופל ללא פעולה, מה שמהווה בזבוז משווע של כסף.

מי יכול להפעיל שופל?

הפעלת שופל דורשת רישיון נהיגה מתאים לנהיגת צמ"ה. ביחס לכלים אחרים בענף הבנייה, שופל הוא כלי יחסית קל מאוד לתפעול, אך הקושי נובע מהתנועה איתו בשטח ובשמירה על בטיחות הסובבים. כמו כן, באתרי בנייה רבים עשוי השופל להידרש לנסיעה על משטחים תלולים בשיפועים חדים, ולכן ניסיון המפעיל הוא מרכיב חשוב בבטיחות העבודה במקום. בכל מקרה, אין לתת לאף אדם שאינו רשאי ומוסמך להפעיל שופל, לעלות על הכלי ולהפעיל אותו, לבטח לא לנהוג בו.

כיצד ניתן להוביל שופל?

הובלת שופל מחייבת משאית משא רחבה, המתאימה להובלת צמ"ה. שופל הוא כלי שאינו מורשה לנסוע על דרך סלולה ועל כן לא ניתן להוביל אותו ממקום למקום ללא משאית, המה גם שמהירות נסיעתו הייתה הופכת את המסע לארוך ומייגע. מנועו העוצמתי של השופל מיועד להעניק לו את הכוח הרב שיש לו להתמודד עם המשקלים העצומים שהוא נושא, אך אינו מאפשר לו לנסוע במהירות שמאפשרת נסיעה בדרך סלולה.

בהובלת שופל יש בהחלט מקום לקחת בחשבון גם את עלויות ההובלה באמצעות משאית, עלויות שיכולות להיות אף גבוהות יותר מיום השכרה של השופל, אם כי את העלויות האלה משלמים אך ורק ביום ההובלה הלוך וביום ההובלה חזור.

האם טרקטור הוא שופל?

טרקטור או מיני באגר  קאטרפילר בדרך כלל זוכה לכינוי טרקטור ותו לא, ובפועל הוא אכן אינו שופל קלאסי. שופל הוא כלי מכני הנדסי שעיקר תפקידו הוא איסוף ושינוע של כמויות גדולות של חומר. בשופל הקלאסי, יעה האיסוף הוא המרכיב המרכזי של הכלי, בעוד טרקטור יודע לבצע בדרך כלל מספר פעולות שונות, ובדרך כלל היעה שלו הוא קטן ומיועד למשימות נקודתיות בלבד. יחד עם זאת, ניתן להמיר טרקטור לשופל בקלות רבה יחסית, באמצעות החלפת היעה הקדמי ביעה גדול ורחב שהופך את הטרקטור לשופל לכל דבר ועניין.

מה ההבדל בין שופל על גלגלים ובין שופל על זחל?

ובכן, התשובה היא שזחל הוא אמצעי תנועה שמספק לרכב רמה גבוהה הרבה יותר של עבירות, וכן מאפשר נשיאה של משקלים כבדים הרבה יותר מאשר רכב על גלגלים. אמת זו נכונה לכל סוגי כלי הרכב והיא נכונה גם לרכבים מכניים הנדסיים כדוגמת שופלים. בהתאם לכך, שופלים על זחל הם בדרך כלל גדולים מאוד ובעלי יעה גדול מאוד, ואותם אפשר למצוא בדרך כלל במחצבות ובמכרות. באתרי בנייה השימוש הוא בדרך כלל בשופלים על גלגלים, שיכולים להתמודד עם משימות הבנייה האופייניות ואינם נדרשים לזחל.

איך לבחור ספק שופל?

אם אתם נכנסים לפרויקט פרטי של בנה ביתך ואתם זקוקים לכלים כבדים ובהם גם שופל, אתם לא רוצים להכניס את עצמכם אל עובי הקורה ולהיות מעורבים ברמת איתור ספק שופלים להשכרה. את החלק הזה של הפרויקט אתם רוצים להשאיר בידיו של איש המקצוע שמנהל עבורכם את הפרויקט, כדוגמת קבלן הביצוע, אדריכל או חברת ניהול שמנהלת עבורכם את הפרויקט כולו. אלו הם האנשים שמכירים את כל ההיבטים המקצועיים של תהליך הבנייה ומכירים גם את השוק ואת השחקנים הפועלים בו, בכדי שיוכלו לבחור עבורכם את הספק הטוב והמשתלם ביותר.

שופל הוא כלי מכנסי הנדסי חשוב ומרכזי המסוגל לבצע שורה ארוכה של משימות בענף הבנייה ובענפי תעשייה נוספים. יכולות השופל נקבעות על פי יכולת הנשיאה שלו, שנובעת לרוב מגודל היעה המותקן בחלקו הקדמי, אך גם מעוצמת המנוע ומשיטת התנועה שלו (גלגלים או זחל). באתרי בנייה השימוש הוא בדרך כלל בשופלים בינוניים שמהווים את הסטנדרט בתחום, בעוד שהשופלים הענקיים פועלים בעיקר במכרות ומחצבות.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!