מחפרון

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

יש שקוראים לו טרקטור, יש שקוראים לו קאטרפילר, אבל בעברית השם שלו הוא מחפרון וזה בדיוק מה שהוא יודע לעשות – לבצע חפירה בקרקע באמצעות כף מתכווננת הפועלת על לחץ הידראולי. בענף הבנייה נחשב המחפרון לכלי הנפוץ ביותר בעל היכולת לבצע את מגוון המשימות הרחב ביותר בין כלל משימות הבנייה.

מהו מחפרון?

מחפרון הוא כלי עבודה כבד בענף הבנייה, הנכלל בקטגוריית צמ"ה (ציוד מכני הנדסי), ורבים מכירים אותו בכינוי טרקטור. אלא שטרקטור הוא יותר מה שאפשר למצוא אצל החקלאי בשדה, בעוד מחפרון הוא כלי עבודה בעל זרועות הידראוליות היודעות לבצע מגוון רחב של משימות מעבר לגרירת תוצרת חקלאית.

המחפרון מגיע עם שני גלגלים אחוריים גדולים ושני גלגלים קדמיים קטנים יותר. בקדמת המחפרון מותקנת זרוע חפירה המופעלת באמצעות לחץ שמן הידראולי, ויודעת להימתח למרחק, להסתובב על צירה ולהפעיל את הזרוע בזוויות שונות לצורך ביצוע החפירה ואיסוף העפר. בחלקו האחורי של המחפרון ניתן להתקין כף חפירה נוספת או יעה לאיסוף עפר ועל ידי כך להפוך אותו לשופל בינוני. כמו כן, במקום כף החפירה ניתן להתקין ראש רוטט שהופך את המחפרון לבאגר לכל דבר ועניין. מגוון המשימות שיודע המחפרון לבצע בנוסף ליכולת של המפעיל להפעיל כל אחד מצידי המחפרון בנפרד, הופכות אותו לכלי העבודה היעיל והאהוב על קבלני בניין וקבלני עפר.

האם ניתן להשיג מחפרון למשימת בנייה או חפירה פרטית?

התשובה היא בהחלט כן. מחפרונים הם כלים שנמצאים בבעלותו של כמעט כל קבלן בניין או קבלן עפר, וכל אחד מהם ישמח להשכיר לכם המחפרון שלו במידה והוא פנוי. כמו כן, תוכלו לשכור מחפרון מחברות המתמחות בהשכרת כלי עבודה כבדים לשוק הפרטי. יחד עם זאת, מאחר וכדי להפעיל את המחפרון אתם זקוקים גם למפעיל מוסמך ומורשה, את המשימה של הבאת מחפרון לביצוע העבודות, אתם רוצים להשאיר לאיש מקצוע בדמותו של קבלן, מנהל עבודה או אדריכל שמסייע לכם בניהול הפרויקט כולו.

כמה עולה לשכור מחפרון?

העלות להשכרת מחפרון יכולה להשתנות מספק לספק, אבל בגדול מדובר בסיפור של מעל אלף אלפיים שקל ליום. עלות זו משקפת את הבלאי הטיפוסי על שימוש יומי בכלי, כמובן חלק ממימון הכלי כולו, שאותו רכש הספק והרווח לספק. עלות זו יכולה להשתנות בהתאם לשאיפות הרווח של הספק, לדגם המדויק של הכלי, למשך זמן ההשכרה ולשאלה האם אתם שוכרים את הכלי בלבד, או שאתם מעוניינים שיגיע איתו גם מפעיל. כל אלה משפיעים על מחיר ההשכרה, וכדאי שתדעו בדיוק מה אתם צריכים בכדי לא למצוא את עצמכם משלמים אלפי שקלים מיותרים בתוך כמה ימים בלבד.

האם ישנם מחפרונים הפועלים על זחל?

התשובה היא בהחלט כן, אם כי מדובר במחפרונים מיוחדים, בדרך כלל גדולים מאוד, המיועדים לעבודות בעומס גבוה, למשל במכרות או מחצבות. הזחל מאפשר למחפרונים אלה לשאת משקלים גבוהים הרבה יותר מאשר מחפרון על גלגלים, ובדרך כלל כף החפירה שלהם היא גדולה הרבה יותר מזה של מחפרון רגיל. כמו כן, מאפשר להם הזחל להתנייד בתנאי שטח קשים במיוחד, תלוליות וקרקע משופעת. החיסרון של מחפרונים אלה הוא שהם נעים מאוד לאט, מה שפוגע מאוד בניידות שלהם. עבור ענף הבנייה, מחפרונים על גלגלים הם כלי העבודה היעילים ביותר, המסוגלים לבצע את כל משימות הבנייה הנדרשות ולעשות זאת בצורה ניידת ואפקטיבית.

האם אפשר להפעיל מחפרון באופן עצמאי בשטח שאינו סלול?

התשובה היא בהחלט לא, ואין שום משמעות לשאלה האם השטח סלול או לא. הפעלת מחפרון דורשת רישיון נהיגה ברכב כבד ובנוסף לכך הסמכה בהפעלת מחפרונים. הפעלת המחפרון ללא הרישיון הנדרש או ללא ההסמכה הנדרשת, היא עבירה מובהקת על החוק ומהווה סיכון בטיחותי למפעיל עצמו ולסביבתו. כאשר אתם שוכרים מחפרון לעבודות פרטיות, באפשרותכם לשכור מאותו הספק גם מפעיל מוסמך שיבצע עבורכם את העבודה, או לחילופין להיעזר במפעיל אחר, אבל את הכלי הכבד הזה צריך להפעיל מפעיל מוסמך, ולא רק מסיבות של חוק ובטיחות, אלא גם מסיבות של איכות העבודה, הימנעות מטעויות וגרימת נזקים והשלמת המשימה בזמן המהיר ביותר ובעלות הנמוכה ביותר.

איזה דגם של מחפרון אתם צריכים?

התשובה היא בהחלט כן. אולי מכל הכלים הכבדים הנכללים בקטגוריית צמ"ה, מחפרון הוא הכלי שעבורו מיוצרים הכי הרבה דגמים. דגמים אלה נבדלים זה מזה בשורה של פרמטרים כמו עוצמת המנוע, גודל כללי, יכולת נשיאת משקל, פונקציות שניתן לבצע באמצעות הכלי, סביבת מפעיל וכדומה. בחירת הדגם הנדרש היא אינה הימור ואינה בחירה שצריכה להתבצע על ידי אדם שאין לו הבנה בתחום, ועל כן אם אינכם יודעים מהו הדגם המתאים לכם, כנראה שאתם גם לא האדם הנכון לבחור את המחפרון ולשכור אותו.

בכלל, בכל הקשור לשכירת ציוד כבד לבנייה, חשוב שהכל יתבצע על ידי איש מקצוע שמנהל את הפרויקט כולו. איש מקצוע זה אוחז בדרך כלל בכל הידע המקצועי הנדרש לצורך קבלת החלטות מסוג זה, מכיר היטב את השוק ויודע בדיוק לאן לפנות וכמה נכון לשלם בכדי להביא את המחפרון המתאים למשימה.

איך מביאים את המחפרון אל אתר הבנייה?

מחפרוןכאשר אתם שוכרים מחפרון לעבודות הפרטיות שלכם כמו בובקט, אתם צריכים לדאוג גם לנושא ההובלה, ובדרך כלל ספק המחפרון יספק לכם גם את שירות ההובלה. ככלל, ישנם דגמים מסוימים של מחפרונים שרשאים לנסוע בדרכים עירוניות בלבד, והנה סיבה טובה למצוא ספק בעיר שלכם. במידה והספק מביא את המחפרון מעיר אחרת דרך דרכים בינעירוניות, יש לארגן הובלה באמצעות משאית רחבה להובלת ציוד כבד.

ושוב, גם בעניין הזה, חשוב ומומלץ שלא תעשו את הדברים בעצמכם ותעזרו באיש המקצוע המתאים, שיודע בדיוק לאילו דגמים מותר לנסוע על הכביש, ממי להזמין על מנת לחסוך את עניין ההובלה, וכיצד לארגן את ההובלה אם אין ברירה אחרת. כל אלה יכולים להסתכם בסופו של דבר בלא מעט כסף, וההסתייעות בגורם מקצועי, גם אם הוא עצמו עולה לכם כסף, תחסוך לכם בסופו של דבר עוגמת נפש רבה ולא פחות מכך גם כסף רב.

מחפרון הוא כלי עבודה חשוב ושכיח בענף הבנייה,

ומשמש לביצוע מגוון רחב מאוד של עבודות בנייה, חפירה, חציבה ועפר. דגמים שונים של מחפרונים יודעים להציע מגוון גדול של פונקציות לרבות הזזת עפר, חציבה, חפירה, העמסה, נשיאה וכדומה, ובמקרים רבים משמשים גם בניוד חומרי בנייה וכלי עבודה בתוך אתרי בנייה. דגמים אלה נבדלים זה מזה בשורה של פרמטרים המשפיעים על היכולות שלהם ועל ההסמכות הנדרשות על מנת להפעיל אותם. כל הפעלה של מחפרון מחייבת מפעיל מוסמך בעל הרישיון המתאים, ואי עמידה בתנאי זה היא לא רק עבירה על החוק, אלא סיכון למפעיל ולסביבתו וסיכון לפרויקט כולו. בכל פעולה שאתם רוצים לבצע עם מחפרון, כדאי ורצוי להיעזר בגורם מקצועי שמכיר היטב את התחום, יודע בדיוק איזה דגם מתאים ביותר למשימה שלכם, ממי להשיג אותו וכיצד להשיג את המחיר הטוב ביותר, לרבות הובלת המחפרון אל אתר הבנייה.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!