עבודות עפר

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

עבודות עפר הן עבודות הנדסיות המהוות את הבסיס לכל פרויקט בנייה, החל מהנחת מסילת רכבת, דרך חפירת תעלות ובניית סכרים וכלה בבניית מבנים למגורים, מסחר או תעשייה. אחד היישומים השכיחים ביותר של עבודות עפר הוא היישום של יישור שטח, במסגרתו נעשית מבוצעת הזזה והעברה של כמויות עפר גדולות, ויישור השטח על פי התכנון ההנדסי לקראת בנייה

מהי ההגדרה של עבודות עפר ומתי הן נדרשות?

עבודות עפר הן עבודות הנדסיות, הכרוכות בהזזה ו/או העברה של כמויות עפר גדולות. הביטוי הנדסיות משמעו שעבודות אלה מבוצעות על פי תכנון מקדים מדוקדק, ויש לבצע אותן על מנת להגיע למטרה הנדסית מסוימת (יישור שטח, חיזוק קרקע, שיפוע שטח וכן הלאה), תוך עמידה בעקרונות הנדסיים שיבטיחו את יציבות הקרקע. הביטוי עפר מתייחס לכל סוגי האדמה או רכיבים אופייניים לקרקע, ובכלל זה עפר, אדמה, חצץ, אבנים, סלעים וכדומה.

בפרויקטים מסוימים יש צורך בהזזת עפר או בפינויו מהשטח, ובאחרים יש צורך בביצוע חפירות בהיקפים שונים. במרבית הפרויקטים כרוכות עבודות עפר בשילוב של כל פעולות הביצוע, לרבות ביצוע חפירה, הזזת עפר ממקום למקום לצורך יישור השטח, פינוי עפר עודף מהמקום, הידוק הקרקע ועוד.

עבודות אלה מהוות עבודות התשתית של כל פרויקט בנייה, ולכן גם מהוות חלק בלתי נפרד מכל פרויקט כזה. כל פרויקט בנייה מתחיל בדרך כלל מקרקע ראשונית או בתולית, שאותה יש להכין לקראת תחילת הבנייה. הכנת השטח יכולה לכלול יישור השטח בשיפוע מסויים או במישור מוחלט, והיא יכולה לכלול חפירה של בור ענק למשל לצורך בניית חניון תת קרקע. הכנה כזאת יכולה לכלול יצירת תעלות להעברת תשתיות מים, ביוב, גז, חשמל ותקשורת או תלוליות עפר שיתמכו בכביש ראשי שייבנה בשטח. אבל בשורה התחתונה, עבודות אלה הן העבודות שפותחות את הציר עבור פרויקט הבנייה כולו.

מהם הכלים המשמשים לצורך ביצוע עבודות עפר?

כדי להזיז או להעביר עפר ממקומו, כדי לחפור בורות בקרקע, כדי לחצוב באדמה ובסלעים לצורך יישור שטח, נדרשים מספר כלים כבדים הנקראים צמ"ה (ציוד מכני הנדסי), ומשמשים את קבלני עבודות העפר בעבודתם, ובכלל זה: שופלים, דחפורים, טרקטורים, מגרדות, מחפרים (באגרים) ומשאיות. לכל אחד מן הכלים הללו יש תפקיד בתהליך, והשימוש בכלים השונים נקבע בהתאם למשימת העפר הנדרשת בפרויקט הספציפי. כך למשל, משאיות עפר ישולבו אך ורק כאשר יש צורך לפנות כמויות עפר גדולות, או לשנע כמויות עפר למרחק בתוך אתר הבנייה. באגרים ישולבו בכל פרויקט בו יש לחצוב באדמה ולחפור בה על מנת ליישר את השטח או לחפור בו. שופלים ודחפורים משמשים להזזת סלעים ופיזור עפר בשטח.

עבודות עפר – הרבה יותר מסובך ממה שזה נראה

עבודות עפרלכאורה, לא נדרש ידע רב מדי כדי לחפור עפר ממקומו ולהזיז אותו למקום סמוך. כל שצריך הוא כלים מתאימים, אנשים שיודעים לנהוג ולהפעיל אותם ואפשר להתחיל לעבוד. אלא שבפועל, עבודות אלה מחייבות ידע בתחום ההנדסה הגאוטכנית, תחום שעוסק בנוזליות עפר וחיכוך ומחייב ידע הנדסי בהערכת כמויות. כך למשל, על קבלן הביצוע לדעת מהי כמות העפר שהוא מפנה מאזור אחד והאם כמות זו מאפשרת מילוי מלא של השטח באזור אחר על מנת להגיע לשטח מיושר, וכל זאת במינימום תזוזה של העפר. לכאורה, ניתן היה להעביר עפר מאזור לאזור, לפנות עודפים למקום אחר בכלל, ואם השטח לא מיושר לגמרי אז לחזור שוב על הפעולה בכיוון השני עד לקבלת שטח מיושר. העניין הוא שבסופו של דבר עבודות עפר הן חלק מפרויקט כלכלי שתחום בזמן ובתקציב, ועל המהנדס המתכנן והקבלן המבצע, להבין בדיוק כיצד הם מגיעים לתוצאה הנדרשת במינימום זמן ובמינימום עבודה.

בהתאם לכך, הכניסה לתחום עבודות העפר מחייבת שילוב של מהנדס המתמחה בתחום זה של חישוב כמויות והנדסה גאוטכנית, ושל קבלן עפר בעל ראייה היקפית וניסיון מספיק כדי להפעיל את הצוות והכלים בכדי להגיע לתוצאה זו במינימום זמן ועבודה.

מי מבצע עבודות עפר בפרויקטים פרטיים?

אם אתם עומדים לקראת פרויקט בנה ביתך, ואתם מתעניינים לגבי עבודות עפר להכנת הקרקע לפני תחילת בנייה, אתם רוצים לקחת צעד אחד הצידה ולהעמיד לצידכם איש מקצוע שיהיה אחראי על כל הנושא. איש מקצוע זה יכול להיות האדריכל שבונה עבורכם את תכנית הבנייה, הקבלן שנבחר להיות הקבלן המבצע, או חברת ניהול שמנהלת עבורכם את הפרויקט כולו.

בשוק הבנייה ישנם לא מעט קבלני עפר, ולכל אחד מהם הרקורד שלו, תחום ההתמחות שלו והמוניטין שלו. ישנם קבלני עפר המתמחים בפרויקטים גדולים של בניית קניונים, סכרים וחניונים, וישנם אחרים שמתמחים במגזר הפרטי והבנייה למגורים. העבודות בכל המקרים הן די דומות, אבל הניואנסים הם שונים, והם באים לידי ביטוי גם במגוון הכלים שצריך להביא לשטח, ובהתאם לכך לעלות הכוללת של שכירת הכלים והצוות הנדרש.

איש מקצוע שמכיר את התחום ואת השוק, ידע לבחור עבורכם את קבלן העפר המתאים ולוודא שמדובר בקבלן מקצועי ואמין, שגם מציע את שירותיו במחירים סבירים. בסך הכל, עבודות עפר הן חלק בלתי נפרד מעבודות הבנייה כולן, ולכן נמצאות באחריותו של הגורם המנהל את הפרויקט, האדריכל, הקבלן או חברת הניהול.

כמה עולות עבודות עפר?

גם בהיבט זה נכון יותר לראות את עבודות העפר כחלק בלתי נפרד מפרויקט הבנייה כולו. הקבלן המבצע הוא שנותן לכם את ההצעה לבניית הבית שלכם. בתוך ההצעה הוא יכול כמובן לפרט את המרכיבים השונים של תהליך הבנייה, אך בסך הכל הוא עושה את החישוב בעצמו, בהתאם למחירים שהוא מקבל מקבלני המשנה השונים, ובהם גם קבלני עפר. הפרדת מרכיבי הבנייה השונים לגורמים שונים, המגישים הצעות שונות היא אינה הדרך לבצע פרויקט בנייה, ואינה נכונה מבחינת המחוייבות של הגורמים המעורבים השונים להצלחת הפרויקט. השאירו את נושא העלות לקבלן המבצע או לגורם האחראי המנהל, ואתם רק צריכים לאשר או לא לאשר את העלות הכוללת של הפרויקט.

עבודות עפר ובטיחות

כמו בכל תחומי ענף הבנייה, גם בתחום קבלני עבודות עפר , ישנם כללי בטיחות חשובים שיש לעמוד בהם על מנת לשמור על שלומם ובריאותם של העוסקים במלאכה ועל אלו של הסובבים אותם. עיקר כללי הבטיחות בתחום זה נסובים סביב השימוש בכלים כבדים, אופן הפעלתם בצורה בטוחה, אופן הכוונתם ונסיעתם בשטח והנושא של שטח סטרילי סביב רכב כבד בעבודה. בפרויקטים גדולים של עבודות עפר, פועל אחראי בטיחות שנושא באחריות המלאה לכך שהדברים מתנהלים על פי כל כללי הבטיחות וכי לכל אנשי הצוות ישנם אמצעי הבטיחות הנדרשים להם. בפרויקטים מסוימים, ובהתאם למדיניות של הקבלן המבצע, ישנם גם נאמני בטיחות שמפקחים על נושא הבטיחות ברמת הצוות.

עבודות עפר הוא תחום חשוב ומרכזי בענף הבנייה, התחום שמכין את הקרקע לקראת כל פרויקט בנייה. עבודות אלה, מעבר לידע הרב המעורב בהן סביב עבודת הכלים הכבדים והפעלתם, דורש גם ידע הנדסי נרחב בתחום ההנדסה הגאוטכנית, ורק כשרואים את ההבדל בין השטח שלפני לשטח שאחרי העבודות, אפשר להבין את חשיבות ומורכבות העבודה.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!